İnternet Reklamcılığı (SEM) Nedir?

SEM (Search Engine Marketing) basit çevirisi ile arama motoru pazarlaması yani internet reklamcılığıdır. Dijital dünyada rekabet sektörünün çok çetin olduğu sektörlerde ve özellikle e-ticaret alanında fazlasıyla önemlidir ve kullanılmaktadır.

Tıklama ve gösterim başına arama motoruna ödeme yaptığınız bu reklamlar, metin tabanlı reklamlardır. Gelişmiş türü olarak ürün listeleme reklamları (Alışveriş reklamları) gibi diğerleri, tüketicilerin fiyat gibi önemli bilgileri bir bakışta görmelerini sağlayan daha kompleks türlerdir.

İnternet reklamcılığının en büyük gücü firmalara tam olarak doğru zamanda, hedef kitleye yönelik reklamı doğrudan göstermesi ve potansiyel olan müşteriyi, yüksek ihtimaller ile gerçeğe çevirmesidir.

Anahtar Kelimeler, internet reklamcılığının temel yapı taşlarıdır.

Pazarlama kampanyalarınızda hangi anahtar kelimeleri kullanacağınızı seçmeden önce, stratejinizin bir parçası olarak kapsamlı araştırma yapmanız gerekir. İlk olarak, işletmenizle alakalı ve potansiyel müşterilerin ürün ve hizmetlerinizi ararken kullanma olasılığı yüksek anahtar kelimeleri belirlemeniz gerekir.

Bunu yapabileceğiniz çeşitli araçlar mevcuttur. Bu araçlar, sizlere anahtar kelimenin kapasitesi, rekabeti ve çeşitli unsurlarını doğru şekilde bildirir. Kapsamlı anahtar kelime araştırması, teklif vermeniz gereken anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olmanın yanı sıra, negatif anahtar kelimeleri (kampanyalarınızdan hariç tutmanız gereken arama terimleri) belirlemenize de yardımcı olabilir. Negatif anahtar kelimeler, olumsuz çağrışımlar içeren terimler değil, dönüşümle sonuçlanması pek olası olmayan alakasız terimlerdir. Örneğin, dondurma satıyorsanız, dondurma tarifleri arayan kullanıcıların ürününüz için piyasada bulunma olasılığı düşük olduğundan, “dondurma tarifleri” anahtar kelimesini hariç tutmak isteyebilirsiniz.

Reklam Açık Artırmaları

En büyük yanılgı, en büyük reklam bütçesine sahip olanın kazanmasıdır. Daha büyük bir reklam bütçesi, özellikle rekabet gücü yüksek anahtar kelimeleri hedeflerken kesinlikle avantajlı olsa da, internet reklamcılığında başarı için bir gereklilik olmaktan uzaktır. Bunun nedeni, tüm reklamların arama sonuçlarının yanında görünmeden önce reklam açık artırması olarak bilinen bir süreçten geçmesidir. 

Her reklam, her aramada görünmeyecektir. Bunun nedeni, reklam açık artırmasının SERP’deki reklamların yerleşimini belirlerken çeşitli faktörleri dikkate alması ve her anahtar kelimenin, sonuçların yanında reklam göstermeyi haklı çıkarmak için yeterli ticari amacı olmamasıdır. Ancak, Google’ın reklam açık artırma sürecinin bir parçası olarak değerlendirdiği iki ana faktör, maksimum teklifiniz ve reklamlarınızın Kalite Puanıdır.

Maksimum teklif, bir tıklama için ödemek istediğinizi belirttiğiniz maksimum tutardır. Kalite Puanı, reklamınızın genel kalitesini temel alan bir ölçümdür. Google, reklamların yerleşimini belirlemek için reklam açık artırması sırasında bu metrikleri hesaplar. Bu hesaplamanın sonucu, reklam sıralaması olarak bilinir.

Google AdWords’ün Kalite Puanı, reklam sıralaması formülünün yarısını oluşturduğundan, arama motoru pazarlamacılarının odaklanabileceği en önemli metriklerden biridir. Google, kullanıcı sorgularıyla son derece alakalı reklamları tercih ettiğinden, Yüksek Kalite Puanları daha düşük maliyetlerle daha iyi bir reklam konumu elde etmenize yardımcı olabilir.

Aşağıdaki tabloda, Advertiser 1’in en düşük teklife sahip olmasına rağmen, en yüksek Kalite Puanına sahip olduğunu, yani reklam açık artırması sırasında reklamlarına yerleşim açısından öncelik verildiğini görebilirsiniz:

Kalite Puanı, arama motoru pazarlamacılığında tartışmasız en önemli ölçüttür. Arama motoru pazarlamacılığının en zorlu yönlerinden biri de, kampanyalarınızın hangi bölümlerinin ilgilenilmesi gerektiğini ve hangilerinin iyi performans gösterdiğini anlamaktır.

Kalite Puanı ve kampanyalarınızın durumu, ve SEM hakkında daha fazla bilgi edinmek bizimle iletişime geçin.

Blog

İpuçları ve Tüyolar